نقش برنامه ریزی در زندگی - پایگاه خبری تحلیلی گل رامیان
 
 
شناسه خبر: 16491

دوره کنونی را عصر برنامه ریزی نام نهاده اند. جایگاه برنامه ریزی در زندگی امروزی بشریت بسیار مهم است. با توجه به پیچیدگی روابط اجتماعی ضرورت برنامه ریزی اجتناب ناپذیر است.

به گزارش گل رامیان، تهاجم فرهنگ بیگانه و نقشه های شومی که آنان برای جوامع اسلامی به خصوص جوانان تدارک دیده اند ما را موظف به برنامه ریزی دقیق در زندگی مان می نماید.

مهمترین رکن یک برنامه خوب هدف گذاری دقیق آن میباشد. سرگردانی و گمراهی و پوچی و بی هدفی از اقدامات دشمنان بر علیه جوانان میباشد که با بر نامه ریزی میتوان شرایط مطلوبی را برای خنثی سازی و مقابله آنها  فرهم ساخت.

اگرجوانان برنامه ریزی درستی برای زندگی خویش داشته باشند، قطعأ دچار سر گردانی و گمراهی در  روند فعالیتهای خویش نخواهند شد چون گام نخست برنامه تعیین اهداف است.

با هدف گذاری در واقع وضع موجود تبیین میشود و با ترسیم سیمای وضع مطلوب، نقطه ای که باید برسیم را مشخص میکنیم و سپس روشهای متفاوتی را که می توان به اهداف رسید مورد بررسی قرار میگیرد و مناسب ترین راه انتخاب میشود. امکانات و تجهیزات مورد نیاز برای طی مسیرتا حصول اهداف نیزپیش بینی میشود.

ازدیگرنکاتی که در برنامه ریزی مورد توجه قرار می گیرد ارزیابی مستمر اقدامات انجام شده است تا انحرافی  صورت نپذیرد ومسیر به درستی طی شود.

بزرگترین مشکل جوانان عصر حاضر خلأ برنامه ریزی در زندگی آنان است و همین مسأله موجبات انحراف و مشکلات فراوانى را فراهم ساخته است. چنانچه جوانان به درستی بدانند که در کجا قرار دارند و باید به کجا برسند و از توانمندی های خود نیز با خبر باشند، میتوان به رشد و تعالی آنان ایمان داشت و شاهد ترقی و پیشرفت آنان شد پس باید اصول برنامه ریزی را به جوانان بیآموزیم و آنان را در استفاده از برنامه های خوب در زندگی کمک کنیم.

نویسنده: «جعفر بای» جامعه شناس و محقق آسیب های اجتماعی

 

مطلب مرتبط:

آیا به غذای فکری و فرهنگی فرزندان مان توجه داریم ؟

فرصت دیده شدن را برای جوانانمان فراهم کنیم

انتهای پیام/

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

 

جدیدترین اخبار

مقالات