ظهور ضد انقلاب از جنس چهره های انقلاب - پایگاه خبری تحلیلی گل رامیان
 
 
شناسه خبر: 16468

ظهور ضد انقلاب از جنس چهره های انقلاب، که خود را خالق و صاحب انقلاب میدانند، ولی در سهم خواهی دچار فزون طلبی شده و بجای اینکه در کنار یاران انقلابی گذشته خویش برای حصول اهداف و تثبیت ارکان انقلاب تلاش کنند، ابزار دست دشمنان قرار می گیرند.

به گزارش گل رامیان، به بهانه فرارسیدن 9 دی روز بصیرت «جعفر بای» جامعه شناس و محقق و پژوهشگر حوزه جرایم اجتماعی نوشت: در بررسی محتوایی همه انقلاب های دنیا می توان به مجموعه هایی، از شاخص های مشترکی در آنها دست یافت.

کرین برینتون در نگارش کتاب (کالبد شکافی چهار انقلاب) چنین کاری را در بررسی انقلاب های فرانسه - انگلیس-روسیه - امریکا انجام داده و به یک سری از شاخص های مشابه در انقلاب های ذکر شده، رسیده است. اگرچه مباحث مطرح شده در کتاب فوق الذکر جای نقد مفصلی را به همراه دارد ولی می توان شاخص های مشترک انقلاب ها را فهرست کرده و فراز و نشیب های آنها را در گذر زمان مورد نقد و بررسی قرار داد.

مثلأ ظهور ضد انقلاب از جنس چهره های انقلاب، که خود را خالق و صاحب انقلاب میدانند، ولی در سهم خواهی دچار فزون طلبی شده و بجای اینکه در کنار یاران انقلابی گذشته خویش برای حصول اهداف و تثبیت ارکان انقلاب تلاش کنند، ابزار دست دشمنان قرار گرفته و با اتهامات واهی قداست ارزشهای فاخر انقلاب را که محصول گران سنگ مبارزات انقلابیون می باشد را مخدوش می کنند و بدین وسیله به ظّن پوشالی خود گمان می کنند که به مطامع حریصانه خویش می رسند. دشمن نیز در چنین حالتی  احساس می کند که با ایجاد شکاف درصفوف نیروهای انقلاب برای تحقق اهداف پلیدش به دنبال حمایت، طیفی از آنها، کوشش میکند تا با تفرقه افکنی آنان را بازیچه اهداف شوم خود قرار دهند. در چنین شرایطی بصیرت انقلابی راه گشاه نجات، از هر گونه انحراف محسوب  می شود.

دشمنان قسم خورده، گاهی با ایجاد رخنه در افکار و اندیشه  توده های مردم به دنبال فراهم سازی القاعات انحرافی هستند که بتوانند شکوه و عظمت انقلاب را کوچک جلوه دهند و عناصر مورد وثوق مردم را بی اعتبار  سازند و اعتماد عمومی را نسبت به حاکمیت  زیر سؤال ببرند.

گاهی دشمن به کمک  عوامل داخلی خود افرادی را که طی چندین سال متمادی در آستین خود پرورش داده را مطرح می کند تا در چنین شرایط حساس مورد حمایت قرارداده و توطئه های مرموزانه خویش را بر اریکه قدرت بنشاند.

معمولأ دشمنان در چنین مقاطع حساس و مهم از همه توان شان بهره گرفته و از هیچگونه هزینه کردی فرو گذار نیستند و از تمام مهره ها تربیت  شده برای حصول اهداف خائنانه  مدد گرفته و تلاش مضاعفی را برای گمراه سازی توده های مردم انجام می دهد. اطلاع رسانی و آگاهی بخشی مردم در این مقاطع تعیین کننده از وظایف مهم و اصلی  روشنفکران جامعه می باشد.

بصیرتمندی و خردورزی و عقلانیت ازجمله روش های رهائی از جهل ونادانی وغبار گرفتگی این مقاطع تاریک و مشوش این دوران بلا و مصیبت است.

کوچکترین خطا و اشتباه بزرگترین عوارض نامطلوبی را به همراه دارد. سکوت و نظاره گری و بی تفاوتی بزرگترین  گناه نا بخشودنی  بشمار می آید.

در گذر کوچکترین لحظات از زمان می توان شاهد  بزرگترین و مهمترین حوادث تلخ و شیرین تاریخ ساز شد، پس خنثی بودن اصلأ نمی تواند توجیهی داشته باشد و رفتار این گونه لحظات تاریخی برای آیندگان مورد تجریه وتحلیل قرار گرفته و پس از ارزیابی دقیق مورد قضاوت وارزشیابی است. پس باید با بصیرت و آگاهی اهمیت این ایام تعیین کننده را درک کرد و مواضع درست ودقیقی اتخاذ کرد تا مورد لعن و نفرین آیندگان قرار نگیریم.

 

مطالب مرتبط:

نهاد انساني سازي که قرباني ندانم کاري شد

نقّادی و نقد پذیری، منشأ نوآوری و خلاقیت

فرصت دیده شدن را برای جوانانمان فراهم کنیم

 

انتهای پیام/

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

 

جدیدترین اخبار

یاداشت